Naučná vycházka na Vyšehrad

Dne 1. 6., na který připadá Mezinárodní den dětí, jsme pro žáky školy připravili naučnou vycházku na starobylý Vyšehrad. Šli jsme přes nově opravenou lávku Železničního mostu, abychom mohli obdivovat krásné panorama Prahy, kterou noví žáci ještě neměli příliš možnost poznat. Vystoupali jsme po schodech nahoru směr Vyšehrad. Bazilika sv. Petra a Pavla byla naší první zastávkou na naučné vycházce. Vydali jsme se podél hradeb a otevřel se nám nádherný výhled na Prahu, počasí nám navíc velmi přálo, a tak se žáci nemohli odtrhnout od výhledu na Podolí a řeku pod námi. Kaštany byly v květu, i rozkvetlé záhony jsme využili například k procvičování znalostí barev a názvů jednotlivých rostlin.

Rotunda sv. Martina byla naším dalším zastavením a prostřednictvím plastického

modelu umístěného na ochozu hradeb jsme si ukazovali jednotlivé kostely pražského Nového Města.

Posléze jsme si našli velmi příjemné místo jako stvořené k odpočinku v malém parčíku, kde se nachází raně barokní jezdecká socha sv. Václava sochaře Jana Jiřího Bendla, která původně stála na Václavském náměstí, dnes se její originál nachází v Lapidáriu Národního muzea a jedna z jejích kopií právě na Vyšehradě.

Na závěr si žáci zahráli pohybovou hru, u které se velmi pobavili.

Zpět ke škole jsme se vraceli Cihelnou bránou, ukázali si ještě několik zajímavých staveb včetně kubistické Kovařovicovy vily na Výtoni. Mírně unaveni, ale osvěženi a spokojeni jsme došli zase zpět na Radlickou. Výlet se všem zúčastněným velice líbil.