Projektový den v Národním technickém muzeu

Dne 15. října 2021 jsme s žáky absolvovali exkurzi do Národního technického muzea v Praze. Naše první kroky vedly do expozice nazvané Měření času, kde jsou kromě elementárních časových přístrojů, kterými jsou např. hodiny sluneční, vodní, ohňové nebo přesýpací, vystaveny například i přístroje sestavené s využitím elektřiny, elektroniky, prostor je dán např. rozvoji domácího hodinářství.

V hlavní budově v expozici s názvem Doprava jsme zhlédli exponáty různých dopravních prostředků, zaujaly nás dva unikáty, a to první vyrobený vůz pod značkou Audi z roku 1911, který si koupil zámožný veterinář z Kamenického Šenova. V době 1. světové války vůz rozebral, uložil na půdu, a tím ho zachránil. V současné době by měla velký zájem tento vzácný exponát získat firma Audi. Vedle zmíněného stojí další slavný automobil, a to první vůz konstruktéra Ettore Bugattiho.

Dále jsme si prohlédli parní lokomotivy, stará letadla a balóny i krásné modely říčních a námořních lodí.

V dalším patře jsme obešli vystavenou řadu motocyklů, nejstarší z konce 19. století, vystaveny jsou exponáty slavných výrobních značek československých i světových, je na nich patrná krásná ruční práce, zejména na sedlech a kožených nebo dřevěných prvcích.  Zaujala nás rovněž stará historická kola. Bylo zajímavé vidět, jak málo se na stavbě strojů změnilo do dnešní doby. Když je něco dobře vymyšleno, není třeba velkých změn. Exponáty byly vesměs velmi krásné, s nádhernými laky a skvěle provedeným každým detailem.

V muzeu se žákům velmi líbilo, pořídili si zajímavé fotky. Umožnilo jim to udělat si ucelenější představu o vývoji některých strojů i o tom, jak se lidský um snoubí s řemeslnou dovedností a estetickým provedením.