MUSEUM SK SLAVIE V EDENU

V pátek 13. prosince jsme s žáky ZDC navštívili Muzeum SK Slavie v Edenu. V přízemí byl sál s historickými trofejemi. Byla zde zakládající listina Sportovního klubu Slavia, podepsaná 31. května 1895, nejstarší dochovaný pohár Slavie z téhož roku a fotografie skotského trenéra Johna Maddena, který klub v jeho počátcích dlouho vedl. Viděli jsme zde velkou sbírku nejrůznějších pohárů a pěkně sepraných sešívaných dresů, staré vstupenky na utkání. Byly zde i kopačky, které obouvali mistři ligy v sezoně 1946/47. Měli bílé tkaničky a v éře Josefa Bicana bylo tradicí navléct nové bílé tkaničky na derby.
V další vitríně byl míč ze zápasu s Brazílií dne 5. srpna 1956, kdy Češi vyhráli 1:0. Brankář Břetislav Dolejš zneškodnil penaltu Djalmy Santose. Na památku pak míč podepsali brazilské fotbalové hvězdy, včetně Pelého.
V patře jsme se pak šli podívat z balkonu na stadion, kde bylo krásně vidět, jak udržují trávník. Kluci si zahráli několik zápasů na                     playstationu, to je bavilo hodně. V prostorách pak byla k vidění veliká kolekce dresů slavných hráčů z celého světa, zapůjčená ze soukromé sbírky. Na nich i na nových kopačkách bylo pěkně vidět, jaký skok udělaly moderní technologie.
Hodně času jsme strávili při společném focení, kdy jsme si mohli vybrat různá vtipná hesla nebo makety pohárů. Žáci byli velmi zaujati vším, co viděli, krásnou fotografii pak dostali na památku.

 Mgr. Barbora Dufková